czwartek, 17 maja 2012

Tunika ,sukienka na lato -wzór~~~~

Pytacie mnie często o instrukcję jak zrobić taką sukienkę czy tunikę.

Robiłam to z głowy,na zasadzie prób i błędów ,nie posiłkowałam się ,żadnym gotowym wzorem ,czy opisem ,nie jest to tłumaczenie jakiegoś konkretnego wzoru ,choć inspiracją były sukienki z sieci.

Rzecz jest dość prosta i tak może stać się podstawą do wielu kolorowych i fantazyjnych wersji.
Można łączyć kolory ,wplatać ażury czy wrabiać pojedyncze motywy...oj chodzi mi po głowie wieeele możliwości ;0)

Wszystko zależy od grubości włóczki ,rozmiaru itp.

Wszystko sobie trzeba przeliczyć i dopasować.Podam tu tylko ogólny opis konstrukcji jak to zrobić.Jest to wersja dla dziewczynki na wzrost 152cm.

ZACZYNAMY:

Najpierw nabieramy oczka na ściągacz wokół szyi .Obwód musi być taki by nam swobodnie przeszła głowa z małym luzikiem ,który będzie stanowił nasze ramiączka.

Ja przy tunice ( włóczka "Sonata" druty 3KP) nabrałam 120 oczek ,przy sukience( włoczka "Bamboo" druty3,5KP)100 oczek

Zamykamy w kółko i przerabiamy ściągaczem 1x1 ( lub dowolnie czym innym ;0)) jakieś 3- 4 cm.Dalej dokonujemy równego podziału na przód i tył i oczka wolne na ręce ( ramiączka) zakańczamy.

Przy Tunice zrobiłam tak :

24 oczka zamknęłam ( ramię) -36 oczek przerobiłam ( przód) -24 oczka zamknęłam ( drugie ramię) -36 oczek przerobiłam ( tył)

Przy sukience podział był następujący : 22R - 28P - 22R - 28T

tu przy zmianie kolorów w pierwszym rzędzie przerabiania tylu i przodu dodałam dodatkowo po 4 oczka czyli miałam na przodzie i tyle 32oczka.

Oczka dodałam po to by raglan nie był zbyt wycięty i żeby zakrywał więcej niż odkrywał ;0) w wersji damskiej proponuję dodać więcej na przodzie lub zrobić dodatkowe zaszewki.

Dalej kiedy mamy już podział na przód tył i ramiona ,zmieniamy kolor i przerabiamy oddzielnie przód i tył do wysokości pach ,formując raglan.Trzy pierwsze i ostatnie oczka przerabiamy ściegiem ryżowym czyli oczko lewe ,oczko prawe ,oczko lewe , pomiędzy oczka prawe , w następnym rzędzie odwrotnie tzn nad lewym oczkiem prawe ,nad prawym lewe, między nimi oczka lewe.

Raglan : dodajemy oczka w co 2 rzędzie na stronie prawej ,  po jednym oczku z każdej strony , oczka dodajemy w 4 oczku od brzegów robiąc z jednego 2 lub z nitki poprzecznej przekręconej.

Przerabiamy tak długo aż osiągniemy odpowiednią głębokość pachy i będziemy mogli połączyć przód z tyłem u mnie było to 18 razy.Pod pachami , gdy łączyłam dodałam dodatkowo po 2 oczka między nimi umieściłam marker ( środek pachy).

Po połączeniu przerabiamy dalej w okrążeniach .

Przerobiłam 10 rzędów i  umieściłam dodatkowe 4 markery  20 oczek od środka pach z jednej i drugiej strony.

Od tego momentu zaczęłam rozszerzać dodając dodatkowe oczka tylko z jednej strony dodatkowych markerów od środka przodu i tyłu.W rzędzie przybywają 4 dodatkowe oczka.

Co to znaczy? Zawsze między jednym a drugim markerem dodatkowym na bokach będę mieć 40 oczek czyli 20 do środkowego i 20 od środkowego ,klin rośnie na przodzie i tyle ,boki są równe.

Dodawanie oczek jest dowolne ,albo przez narzut - powstają dziurki ,albo z nitki poprzecznej ,albo 2 z jednego jak komu wygodniej ;0)

Dodawanie oczek robiłam w co 8 rzędzie i tak długo jaką chciałam osiągnąć długość w sukience było to 17 razy w tunice 12 razy.

Gdy mamy już odpowiednią długość robimy brzeg albo gładki : rządek oczek lewych ( na prawej stronie) potem dodatkowych 7 rzędów ściegiem gładkim ,zakańczamy robótkę ,podwijamy brzeg w miejscu lewych oczek i podszywamy pliskę .

Abo z ząbkami : zrobiłam dziurki 1oczko prawe 2 oczka razem narzut itd...,które stanowią brzeg topu,sukienki.
Przerobiłam jeszcze 7 rzędów prawych zakończyłam podwinęłam i przyszyłam plisę.Sukienka -tunika gotowa ,prawda ,że to łatwe? ;0)

~~~~

Mam nadzieję ,że w miarę jasno to opisałam ,w razie błędów ,pytań ...pisać będę poprawiać -uzupełniać ;0)

Proszę dziergać i mi się tu chwalić ;0)

~~~~14 komentarzy:

 1. Ślicznie to wszystko opisałaś:)
  Mam prośbę: nie mogę wejść na stronę MaBa, mogłabyś przesłać mi opis tego ostatniego kolorowego sweterka od góry:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a może tu na blogu Pani podzieli się tym sweterkiem ślicznym,proszęi pozdrawiam

   Usuń
 2. Świetnie opisane :))) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super opis!!!! mam ochotę druty złapać wpalce i dziergać, dziergać i jeszcze raz dziergać...
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie http://drutomania.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam.Bardzo dziękuję za opis.Właśnie na lato "coś" takiego potrzebuję dla córki mojej bratanicy.Będę tu częściej zaglądać,bo ładnie i praktycznie na tym "blogu".
  Pozdrawiam.Maja

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Małgosiu,wielkie dzięki za tak wspaniały blog ,który dla początkujących dziewiarek jest bardzo pomocny.Pozdrawiam Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 6. I ja dziękuję! Piękne te tuniczki. Też chciałam ubrać córkę w coś podobnego, już odłożyłam na nie włóczki, tylko zastanawiałam się jak zacząć. A tu taka niespodzianka!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale pech! Nie mam córki, a chciałoby się coś takiego zrobić aż ręce swędzą :) Ale i tak dziękuję za wielce inspirujący opis, pozdrawiam hel

  OdpowiedzUsuń
 8. No to się cieszę ,że komuś przyda się opis ;0)

  Robótki Marleny nie robiłam notatek do kolorowego sweterka ,zajrzyj do Antoniny ona tam pięknie rozpisała tą metodę ,tylko ja zamiast 2 oczek robiłam jak u MaBa 6 oczek i nie musiałam przesuwać markerów.

  He ,he kto nie ma córki może zrobić wersję damską ;0))

  OdpowiedzUsuń
 9. Wzór akurat na wzrost mojej wnuczki. Bardzo mi się podoba i na pewno go wykorzystam. Bardzo dziękuję, Małgosiu

  OdpowiedzUsuń
 10. Tuniczka bardzo ładna. Dziękuję za opis.

  OdpowiedzUsuń